7 недоречних фраз, які не варто говорити людині в біді

Розповідаємо про сім токсичних фраз, які ніколи не можна говорити тому, хто потребує підтримки та співчуття.

Досить часто, бажаючи підбадьорити або підтримати людину, ми надаємо йому, самі того не розуміючи, ведмежу послугу. Багато загальноприйнятих фраз підтримки є варіантами знецінення почуттів, непрошених порад і навіть спробами підвищити свою самооцінку за рахунок людини, якій і так погано. Розбираємося, які слова не варто говорити людині в біді.

“Все буде добре!”

Цю фразу ми вживаємо абсолютно не замислюючись, тому що в ній нам бачиться наявність здорового оптимізму. Насправді її цілком можна розцінити як спробу відмахнутися від людини і його проблеми, яка не підходить під категорію «все», адже, як правило, людей турбують конкретні речі. Тому, почувши на свою адресу подібне, людина розуміє, що вам просто все одно на те, що з ним сталося.

“Нічого страшного!”

Інші варіанти: «Все не так погано»; “Могло бути й гірше”. Ці фрази займають другий рядок в антирейтингу слів підтримки, адже того, хто їх говорить, безумовно видніше, наскільки страшно те, що сталося у співрозмовника. Не варто намагатися знецінювати переживання іншої людини навіть в тому випадку, якщо у вас добрі наміри. Краще постарайтеся вникнути в суть питання і дати цінні рекомендації, якщо вас про це просять.

«Знайдеш когось щось краще»

Інший варіант: «Він тебе не гідний». Коли ми говоримо подібне подрузі або колезі, яка переживає болісний розрив, з одного боку, нами рухає бажання підбадьорити її, натякнути, що все у неї ще складеться. Але на ділі виходить, що нам не важливі її переживання – ми не тільки не підтримуємо її, але ще і відверто ворожим сумніви в правильності її вибору, а подібні висновки явно виходять за рамки співчуття і підтримки. 

“Я ж казала!”

Класика жанру, яка виглядає як спроба підняти свою самооцінку за рахунок знецінення розумових здібностей іншої людини. Підтримкою тут і не пахне – це, скоріше, варіант токсичних відносин.

«Що не робиться – на краще»

Інший варіант: «Так було потрібно». Філософський погляд на речі – це прекрасно, але не тоді, коли поруч з вами людина, у якого емоції зашкалюють. Поставте себе на його місце, і ви зрозумієте, що в такому стані найменше думаєш про філософію і першопричини тих чи інших вчинків і ситуацій. 

«Зі мною теж таке було»

Поділитися своїм досвідом щодо того, як вийти з кризової ситуації, безумовно, можна, але краще це робити тоді, коли емоції людини вляглися, і він готовий сприймати корисну інформацію. Однак найчастіше подібні фрази говоряться, щоб в черговий раз знецінити переживання іншої людини і перемкнути увагу на себе.

«Сходи до психолога»

Порада в усіх відношеннях корисна, якщо тільки за нею не приховується спроба відмахнутися від переживань людини, тому що вони набридли вам і більш не цікаві. 

Запам’ятайте, людині, який в даний момент переживає емоційне потрясіння, не потрібні поради. Іноді досить просто вислухати його, потримати за руку, сказати про те, що ви розумієте те, як він себе почуває, чи зізнатися в тому, що ви на його боці, завжди готові підтримати і так далі. Чим менше ви говорите, тим більше користі від вашої присутності поруч. Будь-яка людина має право і на переживання, і на прояв емоцій, тому не варто звільнятися від нього черговими фразами, знецінювати його горе і тим більше підвищувати за рахунок цього свою самооцінку. Якщо ви не знаєте, що сказати, краще просто мовчіть. Або зізнайтеся в тому, що ви насилу собі уявляєте, як бути на місці вашого друга чи близької людини – часом краще проявити щире співчуття, ніж користуватися банальними і побитими словами підтримки. 

Коментарі
Завантаження...